En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Salgın uyarısı geldi

Son günlerde Kırıkkale’de bulunan okullarda eğitim gören çocuklarda yaygın olarak görülen ateşli enfeksiyon hastalıkları...
Bu haber 574 kere okunmuş. 19.12.2022 Pazartesi 17:40

Son günlerde Kırıkkale’de bulunan okullarda eğitim gören çocuklarda yaygın olarak görülen ateşli enfeksiyon hastalıkları neticesinde okullarda devamsızlık durumunun artması üzerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bilgilendirme amaçlı bildiri yayınlandı.

 

 

GRİP SALGINI YAŞANIYOR

Kırıkkale’de bulunan hastanelerde ve sağlık ocaklarında yoğunluğun çok fazla olması ve vakaların riskli seviyelere ulaşması üzerine yayınlanan bildiride; “Grip; influenza virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Ekim ayından mart ayının sonuna kadar olan dönemde daha fazla ve etkili şekilde görülmektedir. Ateş (38 °c ve üzeri), titreme, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı, halsizlik gibi belirtilerle kendini göstermektedir. İlimizde de mevsimine uygun olarak hızlı bir vaka artışı görülmektedir. Grip çoğu kişide hafif seyretmesine rağmen yaşlılarda, kronik hastalığı olanlarda ve bebeklerde ağır seyretmektedir. Hasta kişiler hekim önerisi olmadan ilaç kullanmamalı, bol sıvı almalı, beslenmelerine dikkat etmelidir. Grip virüslerin neden olduğu bir hastalık olduğu için antibiyotikler etkili değildir. Vatandaşlarımızın gereksiz ilaç kullanımından sakınmaları önemlidir.” 

 

UYARI YAPILDI

İnfluenza virüsü, hasta kişilerin öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında yaydıkları damlacıkların, sağlıklı bireyler tarafından solunum yoluyla alınmasıyla bulaşmaktadır. Hastalıktan korunmak için kalabalık ve kapalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Hastalıktan korunmada en etkili yöntem grip aşısıdır. Ülkemizde, grip aşısı risk grubundaki kişilere reçete ile ücretsiz olarak yapılmaktadır. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değiştiği için, aşının içeriği de her yıl değişmektedir. Risk grubundaki kişiler her yıl grip aşısını yaptırmalıdır. Grip aşısı tercihen Ekim ve Kasım aylarında yapılmalıdır. Aşılanmayan kişiler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Grip aşıları COVID-19’a karşı koruma sağlamamaktadır. COVID-19’a karşı korunabilmek için Turkovac, Biontech, Sinovac aşıları uygulanmalıdır. Risk grubunda olan ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın bir Covid aşısı ve bir grip aşısını eşzamanlı yaptırmalarında fayda vardır.” İfadelerine yer verildi.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir