En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler
 • Akşam Gazetesi
 • Bir Gün Gazetesi
 • Cumhuriyet Gazetesi
 • Dünya Gazetesi
 • Fanatik Gazetesi
 • Fotomaç Gazetesi
 • Güneş Gazetesi
 • Haber Türk Gazetesi
 • Hürriyet Gazetesi
 • Millî Gazete
 • Milliyet Gazetesi
 • Posta Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Star Gazetesi
 • Takvim Gazetesi
 • Türkiye Gazetesi
 • Vatan Gazetesi
 • Yeni Akit Gazetesi
 • Yeni Asta Gazetesi
 • Yeni Şafak Gazetesi

Tıp Fakültesine yeni cihaz

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçe Şimşek, Türkiye´de az sayıda merkezde bulunan vertigo hastalığı...
Bu haber 213 kere okunmuş. 16.08.2019 Cuma 18:05

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçe Şimşek, Türkiye´de az sayıda merkezde bulunan vertigo hastalığı, Video Head İmpulse Test (VHİT) cihazının Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde de kullanılmaya başlandığını söyledi.

 

VERTİGO BİLGİSİ VERİLDİ

“Vertigo nedir? Vertigonun belirtileri nelerdir?” soruları halk tarafından merak ediliyor. Vertigo kendisini baş dönmesiyle ortaya çıkaran bir şikâyettir. Hastalar genellikle anlam veremedikleri bir baş dönmesi yaşar. Vertigo her ne kadar hastalık olarak bilinse de hastalık olarak adlandırılmaz. Vertigo, iç kulak denge sisteminden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. İç kulakta bulunan kristallerin yer değiştirmesi durumundan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Vertigo, genellikle insanların baş dönmesi şikâyetiyle hastahanelere gitmesiyle bilinir fakat bu baş dönmeleri normalden biraz farklıdır. Vertigodan kaynaklı oluşan baş dönmeleri genellikle sersemletir. Eğer vertigonuz varsa gündelik yaşamda iş gücü olarak düşüş yaşayabilirsiniz. Yaşam kalitesinin düşmemesi için bu rahatsızlığa zaman ayrılmalı ve sorunun beyin kaynaklı mı yoksa göz- kulak ve kas-iskelet kaynaklı mı olduğu ayrıntılı bir şekilde belirlenmelidir. Tedavide en önemli etken rahatsızlığın neden kaynaklandığıdır.

 

ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR

Latince "dönmek" fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesi anlamına gelir. Vertigo bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın belirtisidir. Toplumda çok sık görülür. Hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissinden, çok şiddetli, hastayı yataktan kalkamaz hale getirebilecek kadar çok geniş bir klinik görüntüsü olabilir. Hasta sarhoşluk hissi duyabilir, sabit duramama ve bayılacakmış hissine kapılabilir. Bu duygular hastada çaresizliğe, uzun vadede korku ve depresyona neden olur. Vertigo önem verilmesi gereken bir durumdur. Acil bir şekilde hekime başvurulması gerekir. Böyle bir durumda Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları veya Nöroloji uzmanına gidilmelidir.

 

İÇ KULAK SORUNU

 ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonları) sonrası iç kulak tutulumu. Pozisyona bağlı baş dönmesi (BPPV olarak kısaltılır ve iç kulakta dengemizi sağlayan toza benzer bazı maddelerin fizyolojisinin bozulması) Meniere Hastalığı (İç kulaktaki sıvıların kimyasal durumlarının değişerek basınç artışı yapması). Vestibüler Nörinit (İç kulaktaki denge ile ilgili sinyalleri beyine ulaştıran sinirin iltihaplanması). Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit). Menenjit veya diğer ateşli hastalıkların içkulağı etkilemesi. İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar

 

BASİT İLAÇ TEDAVİSİ VAR

Vertigonun belirtileri nelerdir? Baş dönmesi , Şiddetli baş ağrısı, Mide bulantısı, Bayılmalar. Tedavide asıl önemli olan nedenin bulunmasıdır. Vertigoya neden olan hastalık meniere hastalığı ise ilaç tedavisi, ilaç tedavisi yeterli olmadığı durumlarda özel ameliyatlar yapılabilir, vertigonun nedeni tümör ise ameliyat gereklidir. Herhangi bir enfeksiyon sonucu veya psikojenik nedenlerden dolayı ortaya çıkan vertigolar istirahat ve basit ilaç tedavileri ile tamamen düzelir.

 

DAHA KOLAY TEŞHİS

Çoğu zaman teşhisi uzun bir süreç gerektiren vertigo hastalığı, Video Head İmpulse Test (VHİT) cihazı ile basit bir testle daha kolay teşhis edilebiliyor. Çoğu zaman teşhisi uzun bir süreç gerektiren vertigo hastalığı, Video Head İmpulse Test (VHİT) cihazı ile basit bir testle daha kolay teşhis edilebiliyor.

 

İYİ BİR CİHAZ

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçe Şimşek, yaptığı açıklamada, Türkiye´de az sayıda merkezde bulunan cihazın Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde de kullanılmaya başlandığını söyledi. Son teknolojik donanıma sahip cihazın, denge sisteminin objektif olarak test edilmesini sağladığını ifade eden Şimşek, "Bu cihazla yaklaşık 7-8 dakika içerisinde hastanın her iki kulağında denge sistemindeki yarım daire kanalları test ediliyor ve bunun sonucunda hastaya bir çıktı veriliyor" diye konuştu. Şimşek, "Vertigo dediğimiz baş dönmeleri hastalarını nöroloji, KBB, beyin cerrahi, fizik tedavi hekimleri görüyor. Bazen de tanısının çok geç konduğu bir hastalık. Bu durum hasta için de eziyet olabiliyor. O yüzden hastanın kulağından mı kaynaklanıyor yoksa beyinden kaynaklı bir sorunu mu var? Bu cihazla rahatlıkla ayırt edilebiliyor." ifadelerini kullandı.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir