En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Taşan için hatıra

Bozlak türkülerin yanık sesi merhum Hacı Taşan için Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde Hatıra Ormanı oluşturulacak. Merhum Taşan’ın, anısına ormanda fidanlar dikilecek.
Bu haber 86 kere okunmuş. 03.03.2024 Pazar 18:05

HATIRA ORMANI KURULACAK

Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürü Hamza Güneş, Keskin Gençlik Merkezi'ni ziyaret ederek devam eden faaliyetler hakkında bilgi aldı. Ziyaret sırasında Güneş, merkezde yürütülen kurslar ve atölyeler hakkında bilgi aldı, gençlerle sohbet etti. Güneş, gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak ve onları geleceğe hazırlayacak çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Güneş daha sonra Orman İşletme Müdürü Atilla Yılmaz ile birlikte Hacı Taşan Hatıra Ormanı'nda incelemelerde bulundu. Orman çalışmaları hakkında bilgi alan Güneş, ormanın korunması ve geliştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

 

HACI TAŞAN KİMDİR?

Kırıkkale’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olan Hacı Taşan, nüfus kayıtlarına göre 7 Mart 1930 tarihinde Keskin ilçesinin, türkülere konu olan ve halk arasında “Hacelobası” olarak bilinen Hacıaliobası köyünde doğmuştur. Bazı araştırmalara göre ise Hacı Taşan, 1925 yılında Kırtıllar köyünde dünyaya gelmiştir. Daha 10-12 yaşlarında iken üstat Muharrem Ertaş’tan bağlama dersleri almış, aldığı dersleri kendi yeteneği ve mahalli sanatçılarla pekiştirmiştir. Yöre halkı tarafından olukça sevilen ve benimsenen Taşan, “Keskin Bülbülü” olarak adlandırılmıştır.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir