En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Süne ile mücadele

Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi teknik personelleri, süne ile mücadele kapsamında kışlak kontrollerine başladı.
Bu haber 86 kere okunmuş. 28.02.2024 Çarsamba 19:18

SÜNE MÜCADELESİ

Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi teknik personelleri, süne ile mücadele kapsamında kışlak kontrollerine başladı. Hava sıcaklıklarının normal değerlerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle süne ilkbahar kışlak kontrolleri Kırıkkale genelinde devam edecek. Teknik personel, sünelerin yoğun olarak barındığı tarım alanlarında ve arazilerde detaylı incelemeler yapıyor. Süne larvalarının ve erginlerinin varlığı kontrol edilirken, popülasyon yoğunluğu belirleniyor. Elde edilen verilere göre, süne ile mücadele için gerekli önlemler ve ilaçlama programları planlanıyor.

 

NEDEN ÖNEMLİ?

Süne, tahıl ve baklagiller gibi birçok tarım ürününde önemli zararlara yol açabilen bir böcek türüdür. Mücadele edilmediği takdirde ürünlerde verim ve kalite kayıplarına neden olabilir. Kırıkkale'de tarımsal üretime büyük önem verilmesi nedeniyle, süne ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi büyük önem taşıyor. Kırıkkale İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Ateş, süne ile mücadelede çiftçilerin de desteğini istedi. Yumak, "Çiftçilerimiz tarlalarını düzenli olarak kontrol etmeli ve süne larvalarını veya erginlerini görmeleri halinde il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine veya ziraat odalarına bilgi vermelidir." dedi.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir