En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Can’dan EYT açıklaması

AK Parti Kırıkkale milletvekili Ramazan Can, “AK Parti hükûmetinin emeklilere, mağdurlara, fakirlere ne verdiğini hep beraber biliyoruz” dedi. Can, EYT konusunda bilgi verdi.
Bu haber 1054 kere okunmuş. 25.10.2018 Perşembe 13:58

CAN BİLGİ VERDİ

AK Parti Kırıkkale milletvekili Ramazan Can, "AK Parti hükümetinin emeklilere, mağdurlara, fakirlere ne verdiğini hep beraber biliyoruz. Onların problemleri başımızın üstüne ama bunları yaparken de 30 yaşındaki, 40 yaşındaki gençlerimizin yarın emekli olamayacak hale gelmelerine de set çekmeliyiz" dedi. Emeklikte yaşa takılanların durumunu görüşmek üzere Meclis Araştırma Komisyonu kurulması görüşmeleri yapıldı.

 

AÇIKLAMADA BULUNDU

AK Parti Kırıkkale milletvekili Ramazan Can, bütçe dinamiklerine işaret ederek, "Bütçe dinamikleri nedir bilmiyoruz. Bütçe dinamiklerinde Hükümetimiz emeklilikte yaşı bekleyenlerin sağlık harcamasıyla ilgili bir çalışmayı hep beraber yapabiliriz. İnşallah, bunu da emeklide yaşa takılan kardeşlerimizi bir nebze olsun sorunlarını çözme adına adım atmış olabiliriz. Tabii, burada bütçe dinamiklerine de bakmak durumundayız. Çok değerli hemşehrilerim, bu memleket bizim, milli gelir hepimizin. Dolayısıyla, her yıl milli gelirimizde 80 katrilyonu alıyoruz sosyal güvenliğe aktarıyoruz. Yıllık bizim yatırımlara aktardığımız miktarın 2 katı. AK Parti hükümetinin emeklilere, mağdurlara, fakirlere ne verdiğini hep beraber biliyoruz. Onların problemleri başımızın üstüne ama bunları yaparken de 30 yaşındaki, 40 yaşındaki gençlerimizin yarın emekli olamayacak hale gelmelerine de set çekmeliyiz. Evet, gençler, 30 yaşındaki kardeşlerimiz; 80 yaşında emekli olabilmesi için, yatırımların adaletli ve dengeli dağılması için inşallah, gelirlerimiz arttıkça milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz, bütün sorunları çözmeye devam edeceğiz diyor, Genel Kurulu tekrar saygıyla selamlıyorum" dedi.

 

CHP AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekili Atilla Sertel, şöyle konuştu: "Burada gerçekten emeklilikte yaşa takılanların, taktıklarının sorununu çözmek için bütün partililere görev düşüyor. Geçtiğimiz gün Sayın Cumhurbaşkanı çıktı televizyonlara dedi ki: 'Emeklilikte yaşa takılanlar için Türkiye'nin bütçesini düşünmek lazım. Türkiye'deki hesabı kitabı iyi yapmak lazım ve bu insanlara biz bu miktarı, bu parayı sağlayamayız. 65 yaşında emekli olur, 60 yaşında emekli olur'." Sertel, Türkiye'de birileri için var olan, birileri için harcanan milyon dolarların, birileri için alabildiğine açık bütçelerin olduğu ülkemizde iş emeklilere gelince, iş işçilere, köylülere, üreticilere gelince yok sayılmasının kabul etmenin mümkün olmadığını ifade ederek, "Suriyelilere gelince var, emeklilere gelince yok. Suriyelilere gelince sağlık, burs, her konuda hizmet tamam; bizim öğrencilerimize gelince yurt yok, burs yok, kredi yok. Suriyelilere gelince alabildiğine harcama var, Türkiye'de köylüye, mazota gelince, mazota, gübreye destek yok. Böyle bir ülkede yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

MHP AÇIKLAMASI

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Türkiye'nin önemli sosyal ve ekonomik sorunlarından birisi haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar konusu uzun süredir kamuoyunu meşgul ettiğini söyleyerek, "Geçtiğimiz haftalarda gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi faaliyetlerinde gerekse de kamuoyuna yansıyan açıklamalarda gördüğümüz üzere, Emeklilikte Yaşa Takılanlar bazı siyasi partilerin istismar ve polemik aracı haline getirilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde ilgisi olmayan komisyonlarda, Genel Kurulda veya değişik her ortamda bu konu gündeme getirilmek suretiyle kamuoyunda adeta bir kutuplaşma yaratılmak istenir bir hava ve atmosfer oluşmaya başlamıştır. 24 Haziran 2018 milletvekili genel seçimleri beyannamemizde yani Milliyetçi Hareket Partisi seçim taahhüdünde emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi taahhüdüne yer verdik. Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde kanun teklifleri bulunmaktadır ve bu kanun tekliflerinden birisini veren bir milletvekili arkadaşınız da benim" şeklinde konuştu.

 

İYİ PARTİ AÇIKLAMASI

İYİ Parti Muğla milletvekili Metin Ergun, emeklilikte yaşa takılanların durumunun toplumsal bir sorun haline geldiğini belirterek, "Yürütme temsilcilerinin dile getirdiği çekinceler maalesef tam olarak gerçek resmi göstermemektedir. Bu konunun çözümü hakkında dile getirilen maliyetler Türk ekonomisi açısından altından kalkılamayacak bir yük getirmemektedir. Eğer getirdiğini hala iddia ediyorsanız kuralım komisyonu, bu konuyu enine boyuna tartışalım, araştıralım, uzmanların görüşlerini alalım ve maliyetlerini ortaya çıkaralım yani yapacağımız bir komisyon kurmak, araştırmak" diye konuştu.

 

HDP AÇIKLAMASI

Halkların Demokratik Partisi Batman milletvekili Necdet İpekyüz, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçe ayrılamayacağı ifadelerini hatırlatarak, "Resmen, artık, özel güvenlik ve özel korumalar için her türlü harcama var, emekliliğini hak etmiş, primini yatırmış, prim sayısını doldurmuş, gününü doldurmuş insanlara siz bunu vermeye yanaşmıyorsunuz" ifadelerini kullandı. Oylama sonucunda AK Parti ve MHP milletvekillerinin 'Hayır' oyu ile önerge reddedildi.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir