En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Anız yakmayın

Kırıkkale’de 2018 yılı hasat sezonunun sonu yaklaşırken, anız yangını sayısında da artış gözleniyor. Anız yangınlarının tarımsal üretime, çevreye ve biyolojik çeşitliliğe zarar veren bir yöntem olduğunu hatırlatan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu
Bu haber 624 kere okunmuş. 24.07.2018 Salı 14:25

SÜMER UYARI YAPTI

Kırıkkale’de gün geçmiyor ki bir anız yakımı haberi olmasın. Bilinçsizce ateşe verilmesiyle çıkan anız yangınları çevreye zarar verirken, birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını da yok ediyor. Anız yakan üreticinin istemeden kendi ekonomisine ve çevreye zarar verdiğini hatırlatan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer “Toprakta bulunup gözle görülmeyen mikroorganizmaların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Bu da toprakta bitki besin elementlerinin çoğalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin artmasına, bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin artmasına sebep olur” diye konuştu.

 

BİLGİLER VERDİ

Anız yakılmasının, hasat sonrası bitki artıklarının masrafsız bir şekilde ve kısa zamanda ortadan kaldırılması, sürümün kolaylaştırarak ikinci ürün yetiştirmek için zaman tasarrufu sağlaması gibi nedenlerden dolayı tercih edildiğini belirten Başkan Sümer, “Ancak beklenen bu faydanın aksine anız yakmak toprağa ve çevreye çok ciddi zararlar vermektedir. Anızın yakılmasıyla, toprağın en üst katmanında fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ile toprak verimliliğini ve biyolojik dengeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Anızın yakılması, büyük oranda kurak arazilerde tarım yapılan Kırıkkale’de tarımsal üretimde döngünün bozulmasına ve toprakta verimliliğin azalmasına neden olmaktadır. Bitki kalıntıları toprakta bitki besin elementlerinin çoğalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin artmasına, bu nedenle tarımsal üretimde verimliliğin artmasına sebep olur. Üreticilerimizi bu konuda daha bilinçli olmaya davet ediyoruz” dedi.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir