En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Ramazan denetimi

Ticaret Bakanlığı talimatları doğrultusunda, Kırıkkale dahil 81 ilde Ramazan Bayramı öncesi eş zamanlı fiyat ve etiket denetimi başladı. Kırıkkale’de oluşturulan iki ekiple denetimler il merkezinde devam ediyor.
Bu haber 74 kere okunmuş. 05.04.2024 Cuma 18:40

DENETİM YAPILIYOR

Ticaret Bakanlığına bağlı Kırıkkale Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, fahiş fiyat ve etiket denetimlerine Ramazan Bayramı öncesinde hız verdi. Kırıkkale merkez ve ilçelerinde bugün iki ekip ile yürütülen denetimlerde, ürünlerin hem fiyatları kontrol ediliyor hem de etiketlere bakılıyor. Kırıkkale Ticaret İl Müdürü Mehmet Demir, Kırıkkale’de yürütülen denetimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Fahiş fiyat denetiminde öncelikli olarak ürünlerin mevcut satış fiyatlarını tespit eden ekipler, alış fiyatlarını inceliyor. Makul olmayan bir durum tespit edilmesi halinde firmaya ürünlerin alım faturalarının kuruma gönderilmesi istiyoruz. Kuruma gelen faturaların incelenmesinden sonra yine bir anormallik görülmesi halinde incelemeler ile birlikte ürünleri bakanlık bünyesindeki Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna gönderiyoruz” dedi.

 

DENETİM AÇIKLAMASI

Fiyat etiketi açısından da önce etiketin olup olmadığına baktıklarını belirten Demir, “ekiplerimiz etiket varsa, etiketin özelliklerinin yönetmeliğe uygun olup olmadığına bakıyor. Özellikle indirimli satış denilen ürünlerde mutlaka etiketin üzerinde indirimden önceki fiyatın da yazılı olması gerekiyor.” ifadelerinde bulundu. Denetimlerde, etiketlerde aykırılık tespit edilmesi halinde etiket başına 2 bin 172 lira idari para cezası uygulanıyor. Haksız fiyat artışı yapıldığı kanaati oluşturan ürünlere ilişkin de tutanak tutularak Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna gönderiliyor. Kurul, gerekli inceleme ve değerlendirmeleri yaptıktan sonra gerekli gördüğü işletmelere yaptırım uyguluyor. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, 52 bin 492 liradan 524 bin 960 liraya kadar cezai işleme gidebiliyor. Kurul, stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere 353 bin 302 liradan başlayarak 7 milyon 65 bin 97 liraya kadar ceza verebiliyor.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir