En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Köy belediyelik oldu

2012 yılında nüfus yetersizliği nedeniyle kapatılan Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesine bağlı Hamzalı köyü, muhtarlık...
Bu haber 96 kere okunmuş. 07.03.2024 Perşembe 19:14

2012 yılında nüfus yetersizliği nedeniyle kapatılan Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesine bağlı Hamzalı köyü, muhtarlık ve köy halkının gayretleriyle yeniden belde olmaya hak kazandı. Köyde, 31 Mart seçimleri sonrası ara seçim yapılması bekleniyor.

 

ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesine bağlı Hamzalı köyü, 2012 yılında çıkan yasa kapsamında belde belediyeliğinden düşürüldü. Nüfusu yetersiz olduğu gerekçesiyle belediyelikten düşürülen ve şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta olan Hamzalı Köyü, belediyelikten düşürüldüğünde nüfusu 2 bin 036 idi. Diğer illerde 2 bini aşkın emsal mahkeme kararları doğrultusunda hukuk mücadelesi yürüten Hamzalı Köyü Muhtarı Murat Şimşek ve köy halkı, 2014 yılında açılan davada durdurma kararı aldırtmayı başardı. Hamzalı Köyünün kararı ile bu dava şahıs olarak yeniden güncellendi. Emsal kararları da örnek alan mahkeme, Hamzalı Köyünün yeniden belediye olmasına karar verdi.

 

MUHTAR BİLGİ VERDİ

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden gazetemize ulaşan ve açıklamalarda bulunan Hamzalı Köyü Muhtarı Murat Şimşek, muhtarlık olarak tüzel kişiliğe kabul edilmediği için 2014 yılında açılan davanın yeniden güncellenmesini talep ettiklerini dile getirdi. Başka illerde nüfusu 2 bini geçkin belediyelerin kapatıldığını ve açılan davalar sonucunda o belediyelerin haklarını kazandığını ifade eden Şimşek, “Bizim köyümüz şehir merkezine yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta. Belediyemizi kapatıldığı günden itibaren muhtarlık olarak köyümüze her alanda hizmeti muhtarlık olarak sunuyoruz” dedi.

 

VEKALETEN ATAMA YAPILDI

2014 yılında açılan davaya itiraz süreciyle ilgili bilgiler veren Şimşek, “Yaklaşık 3 ay önce şahıs olarak bu sonuca itiraz ettik ve yürütmenin durdurulması kararı açıklandı. Kararla ilgili mahkeme tarafından İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü geçtiğimiz hafta Kırıkkale Valiliği'ne yazı göndererek Hamzalı Belediyesi'nin yeniden açılması için gerekli işlemlerin başlatılmasını istedi. Alınan kararla birlikte şuanda Sulakyurt Kaymakamımız Ahmet Akdağ, beldemize vekaleten belediye başkanı olarak atandı. 31 Mart’ta yapılacak olan seçim sonrası ara bir seçim yapılacak.

 

NÜFUS 5 BİNİ BULUYOR

Yeniden belediye olmaktan dolayı çok mutluyuz. Yaz döneminde bizim nüfusumuz yaklaşık 5 bini buluyor. Şuanda kış olduğu için 800-900 kişi oluyoruz. Bizler zaman zaman burada muhtarlık olarak hizmet noktasında zorluklar yaşıyorduk. Devletimiz ve belediyelerimiz gereken desteği sağlasa da mesafe çok uzak olduğu için zorluklar yaşanabiliyordu. İnşallah bundan sonraki süreçte vatandaşlarımız yeniden belediye statüsünde hizmetler alacaktır” dedi. Hamzalı Köyü'nün yeniden 'Belde' olma hakkını kazanmasıyla birlikte Kırıkkale'nin Belde Belediye sayısı 3'e çıkmış oldu.

 

İLÇELER

Bahşılı ilçesi

Balışeyh ilçesi

Delice ilçesi

Çelebi ilçesi

Karakeçili ilçesi

Keskin ilçesi

Sulakyurt ilçesi

Yahşihan ilçesi

 

BELDE BELEDİYELERİ

Hacılar kasabası

Çerikli kasabası

Hamzalı kasabası

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir