En Son Haberler
YazarlarTümü
Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler

Sümer sorunları iletti

Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Harun Sümer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında online şekilde gerçekleştirilen...
Bu haber 30 kere okunmuş. 29.04.2021 Perşembe 18:20

Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Harun Sümer, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında online şekilde gerçekleştirilen “TOBB İç Anadolu ve Karadeniz Bölge Toplantısı”na katıldı. Başkan Sümer toplantıda Kırıkkale ve pandemi sürecinde üyelerinin sıkıntılarını dile getirdi.

 

 

 

GÖRÜŞME YAPTILAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen İç Anadolu ve Karadeniz Bölge toplantısına katılan oda ve borsa başkanları istişarelerde bulundu.​ Toplantıya video konferans yoluyla katılan Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, üyelerinin karşılaştığı sorunları dile getirdi. Koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu tarafa üyelerinin karşılaştıkları sorunları katıldıkları bütün toplantılarda dile getirdiklerini belirten Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, yaşanan sorunların çözümü noktasında adımlar atıldığını vurguladı. Toplantıda, SGK-KDV- Vergi ödemelerinin ertelenmesi, faiz indirimi, KOSGEB Destek Kredisi gibi konuların gündeme geldiğini hatırlatan Başkan Sümer, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun üyelerinin sorunlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ederek dile getireceğini kaydetti.

 

İSTİŞARE YAPILIYOR

TOBB olarak bu sıkıntıları hükümete ilettiklerini ve pek çok alanda çözüm ürettiklerini anlatan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “En çok sıkıntı yaşanan sektörlerde Muhtasar-KDV-SGK ödemelerini 6 ay ertelendi. Turizm-Lokanta-Yolcu Taşıma-Eğitim sektörlerindeki KDV oranını indirildi. Vergi-SGK gibi kamuya borçlar için vadelendirme imkânı temin edildi. İşyeri kira stopajları düşürüldü. Turizm sektöründe kamuya yapılacak ödemeler ve Konaklama Vergisi ertelendi. Esnafa, şahıs şirketlerine ve ciro kaybı yaşayan küçük işletmelere nakdi destek ödemesi yapıldı. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirildi. İşte en son hep birlikte yaptığımız açıklamalar sonrasında Haziran sonuna kadar da süresi uzatıldı” diye konuştu.

 

ÖDEMELER ERTELENMELİ

Kredi Garanti Fonu teminatıyla Kamu Bankaları tarafından düşük faizli kredi paketleri çıkarıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, böylece 200 bin işletmeye 150 milyar lira kredi desteği verildiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, ayrıca TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak ekonomik sıkıntıların en yoğun hissedildiği dönemlerde Nefes Kredisi kampanyaları yaptıklarını, ellerindeki tüm kaynakları, bankaların kaynaklarıyla birleştirip, üyelere düşük maliyetli kredi destekleri sağladıklarını vurguladı. Toplantıda, kapanan iş yerlerine destek, kamuya vergi/SGK vb ödemelerin ertelenmesi, hammadde tedariğinde sorun, matrah artırımı ve stok affı talebi öne çıktı.

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 6 = ?

 

Bunlar da ilginizi çekebilir