22.03.2018
Ana Sayfa » SağlıkGeri Dön «

Önemli bir başarı

7.03.2018 16:16:27

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüksek ihtisas Hastanesinde Kronik Periferik Arter Ameliyatı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniğine bacaklarında soğukluk, şiddetli ağrı, morluk ve yürüme güçlüğü şikayetiyle başvuran hastamıza konulan kronik periferik arter teşhisi ve akabinde yapılan cerrahi müdahale ile sağlığına kavuşturuldu.

 İŞLEM BAŞARI İLE BİTİRİLDİ

Kronik periferik arter hastaları yürümekte, hayatını idame etmekte zorluk çekerler. Hastalık zaman geçtikçe ilerleyerek tedavi edilmemesi halinde hastanın yaşam kalitesini ve sağlığını etkiler. Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde bu ve buna benzer şikayetlerle başvuran hastamıza yapılan tetkik sonucunda femoral (kasıktan) arterden bile nabız alınamadığı ve sağ iliak arterin yüzde 80 tıkalı olduğu tespitine varıldı. Açık cerrahi ameliyat, hasta için risk taşıdığından dolayı kapalı (invaziv) yöntemle hastamıza müdahale yapıldı. Ameliyat esnasında yapılan kontrol de sağ iliak arterin yüzde 80 olmadığı, yüzde 100’e yakın tıkalı olduğu görüldü. Ameliyathanede hastaya işlem öncesi balon-stent arterektomi (damar içi pıhtı-tıkanıklık giderme) prosedürü uygulandı. Daha sonra ilaçlı balon ile darlık giderildikten sonra işlemin kalıcı olması için stent takıldı. İşlem sonrası yapılan kontrast anjiografide iliak arter tamamen açıldı ve işlem başarı ile bitirildi. Hastanın kontrolünde kasıktan dahi alınamayan nabız, ayak bileğine kadar alındı. Hastanın işlem sonrası bacakta sıcaklık, doku canlanması ve ağrıların azaldığı gözlemlendi. Hasta işlem sonrası aktif yürüyüşe başlarken, çeşitli ihtiyaçları için yürümekte zorlanan hasta ameliyattan kısa süre sonra kesintisiz 1 (bir) saat yürütüldü.

 

UYGULAMA BAŞLADI

Müdahale bakımından küçük görülen bu işlem, hasta açısından risk, iyileşme ve konfor bakımından açık cerrahiden kat kat üstün bir durumdadır. Yapılan bu işlem Türkiye’ de sayılı merkezde uygulanmaktayken, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesin de bu işlemin uygulanmaya başlanması hem hastalarımız açısından hem de çevre illerdeki aynı şikayetlerde bulunan hastalar açısından büyük şanstır. İşlemi uygulayan Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Hekimi Eldar Bağırov bu eşsiz ve önemli işleme onay verip, gerekli anlayış ve hassasiyeti için Hastanemizin Başhekimi Uzman Dr. Tekin Akça’ya teşekkür etti. Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Tekin Akça konu hakkında “Sık rastlanılan bu hastalıkta artık insanların mağdur olmayacaklardır. Gerekli müdahalenin Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Damar Cerrahi kliniği hekimleri tarafından başarıyla uygulanmaya başlanmıştır” dedi.

Bu haber 833 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

SAĞLIK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.