22.03.2018
Ana Sayfa » YaşamGeri Dön «

8 Mart açıklaması

7.03.2018 16:14:38

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kırıkkale Kadın Platformu üyeleri dün bir ardaya geldi.

 AÇIKLAMA YAPTILAR

Kırıkkale Kadın Platformu üyeleri dün bir ardaya geldi. Kadınlar, son yıllarda giderek artan sağcı, milliyetçi ve dinci iktidarlar eliyle kadınlara dönük saldırıların pervasızca arttığını, bu nedenle 8 Mart Dünya kadınlar gününde meydanlarda olacaklarını belirterek tüm kadınlar bu haklı mücadelenin bir parçası olan şiddete, güvencesizliğe ve savaş politikalarına karşı alanlarda itirazlarını, söz ve talepleri buluşturarak ”başka bir dünya mümkün” çağrısı yapacaklarını söylediler.

 

ÖZGÜRLÜK, BARIŞ, ADALET

Kadın platformu adına yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: “Çünkü bu haliyle dünya henüz kadınlara, yoksul emekçilere ve ezilen halklara eşitlik, barış, adalet ve özgürlük sunmaktan çok uzak. Ülkemizde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etme çabasıyla tekçi, militarist, dinci ve cinsiyetçi eksende uygulamaya konan politikalar biz kadınları kamusal alandan ve mücadeleden uzaklaştırmayı hedeflemekte. Uzunca bir süredir yeni rejim inşası için kullanılan OHAL VE KHK düzeninde tüm kesimlere yönelik baskı ve sindirme politikaları hayata geçirilmekte ve bu saldırılar en fazla kadın kimliğine dönük olarak gerçekleşmektedir. Her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen biz kadınlar alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık. OHAL nedeniyle sokakların yasaklandığı, barış talebinin vatan hainliğiyle eş değer tutulduğu, kadın yaşamının fetvalarla biçimlendirilmeye çalışıldığı, taciz, tecavüz cinayetlerinin dur durak bilmediği, çocuk istismarının giderek arttığı ve yasalarla normalleştirilmeye çalışıldığı, esnek-güvencesiz çalışmanın temel istihdam biçimine dönüştürüldüğü ve en temel haklarımızın dahi kullanılamaz hale getirildiği koşullarda defalarca kez yasakları tanımadığımızı gösterircesine sokaklara çıkarak itirazlarımızı alanlarda dile getirmeyi başardık.”

 

BÜYÜK BEDELLER ÖDEDİK

“Biz kadınlar büyük bedellerle yaratılan, kadınların kendi hayatlarını ve dünyayı dönüştürme mücadelesinin sembolü olan 8 Mart´ta yine alanlarda olacağız. Emeğimizin, iş güvencemizin ve eşitliğin sağlandığı çalışma koşullarının yaratılması için kadınlarla bir araya gelerek, örgütlenerek, 8 Mart´ta alanları en geniş kadın kitleleriyle buluşturmak için çalışmalar yürütüyoruz. “EMEK, EŞİTLİK VE BARIŞ HAKKIMIZIN PEŞİNDEYİZ” şiarıyla gerçekleştireceğimiz 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Dayanışma Ve Mücadele Günü etkinlikleri çerçevesinde; 8 Mart günü emek -meslek örgütlerinden ve siyasi partilerden kadınlarla, eşitlik, özgürlük ve barış isteyen tüm kadınlarla birlikte alanlarda olacağız. Biz kadınlar adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz.”

Bu haber 745 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

YAŞAM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.