21.02.2018
Ana Sayfa » EkonomiGeri Dön «

Önemli bir uyarı

9.02.2018 16:44:20

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kırıkkale bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene bakımları konusunda uyarılarda bulunuldu.

 BİLGİ VERİLDİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, "3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göreiki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu olan Ölçü ve Ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak doğru, ayarlı kullanımının sağlanması, muayenesi ve damgalanması işlemleri, İl Müdürlüğümüzce, Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğunca ve Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Yetkili Muayene Servislerince yürütülmektedir” dedi.

 

MÜRACAAT UYARISI

Şahin, “Tartım kapasitesi 2000 kg’ın üzerindeki otomatik olmayan tartı aletleri, hassas kütle ölçüleri,5 kg’dan yukarı kütle ölçüleriile LPG ve akaryakıt sayaçları içinhttps://bams.sanyi.gov.tr/ internet adresinde yer alan “İl Müdürlükleri” sayfasından elektronik ortamda müracaat edilebilecektir.Grup Merkezi Belediye Ölçü Ve Ayar Memurluğunca Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri;  Uzunluk ölçüleri, hacim ölçüleri, 5 kg’a kadar hassas olmayan kütleler ile Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık ve ya kapalı pazar yerlerinde kullanılan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, ibreli teraziler ve tek kollu kantarlar için Kırıkkale Belediyesi bünyesinde bulunan Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat edilecektir.''

 

YAPMALARI GEREKİYOR

 Otomatik tartı aletleri ile tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil),Grup Merkezi Belediye Ölçü ve Ayar Memurluğu yetkisi dışındaki 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile 1. ve 2. sınıf otomatik olmayan tartı aletlerinin ve trafikte kullanılan ölçü aletlerinden olan taksimetrenin periyodik muayene müracaatlarının Yetkili Muayene Servislerine (https://msurapor.sanayi.gov.tr) yapılması gerekmektedir. Periyodik muayene müracaatı başvurusunu yapmayan ölçü ve ölçü aletleri kullanıcıları hakkında 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesinde “ Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullanan kişiye, 2.101,00-TL(ikibinyüzbir) idari para cezası verilir ve bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.” hükmü yer almaktadır. Bu nedenle, ilgililerin, mağdur olmaması ve cezai durumlara düşmemesi bakımından; Damga sürelerini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin, 2018 yılı periyodik muayenesi müracaatlarını, 28 Şubat 2018 günü mesai bitimine kadar,  cins, özellik ve yetki alanına göre yukarıda belirtilen mercilere yapmaları gerekmektedir.”

Bu haber 664 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

EKONOMİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.