23.01.2018
Ana Sayfa » EkonomiGeri Dön «

İş Kur Müdürü bilgi verdi

12.01.2018 16:11:27

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taşeron çalışanların kadroya geçmesi başvurularına dair açıklamalarda bulunan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Kırıkkale İl Müdürü Arif Ay, kadro başvurusu yapan vatandaşların kazanılmış haklarından vazgeçmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

 KADRO AÇIKLAMASI

Taşeron kadroya geçişte başvuruların tamamlanması sebebiyle İŞKUR İl Müdürü Arif Ay ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Veli Karacaköylü şehirde başvurularda gelinen son noktayı değerlendirdiler. İki kurumun müdürü tarafından yapılan ortak açıklamaya göre Kırıkkale'de taşeron çalışanı olup da kadroya geçmek isteyen vatandaş sayısı 2 bin 800. Başvuruların bitmesiyle işçiler bağlı bulundukları kurumlar tarafından 5 farklı metotta sınavlara tabi tutulacaklar. Kurumlar yazılı, sözlü, uygulamalı, yazılı uygulamalı veya sözlü uygulamalı sınavlardan hangisini veya hangilerini uygulayacaklarını kendileri belirleyecekler. Başvuruların değerlendirilip sonuçlanacağı tarih ise 2 Nisan.

 

HAKLARI DEVAM EDİYOR

Açıklamaların ardından medya mensuplarının sorularına cevap veren İl Müdürleri Ay ve Karacaköylü, kadro başvuruları konusunda geçmişteki haklardan feragat olacağına yönelik söylentilere yönelik açıklamalarda bulundular. Sorulan soruya cevap veren Müdür Arif Ay, "Örneğin 10 yıldır bir kurumda çalışan bir işçinin kıdem tazminatları hakkı var. Kadroya geçtiği zaman bu ve bunun gibi haklarından vazgeçmiyor. Sadece sözleşmeli çalıştıkları dönemde kurumlarına dava açmış veya sorunları varsa, bun davalardan vazgeçiyorlar. Haklarından vazgeçmeleri söz konusu değil" şeklinde konuştu.

 

DEĞİŞİKLİK AÇIKLAMASI

Kadro başvurusuna 4 Aralık'da sigortası yatan kişilerin 2 Ocak'ta başvuru yapmaya başladıklarını belirten Veli Karacaköylü, mesai saati ile birlikte başvuruların bittiğini belirtti. Karacaköylü, işçilerin maaşlarında farklılık olup olmayacakları hakkında yaptığı açıklamada, "İşçi kardeşlerimizin maaşlarında bir farklılık olmayacak. Sadece sözleşmeli çalıştıkları için günlük olarak hesaplanıyordu maaşları. Kadroya geçişin ardından 52 günlük ikramiye verilecek. 2020'ye kadar bu şekilde devam edecek. 2020'den sonra ise değişikliklerin olup olmayacaklarını ise Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bilir" diye konuştu.

Bu haber 623 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

EKONOMİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.