23.01.2018
Ana Sayfa » SağlıkGeri Dön «

Anne sütü anlatıldı

9.10.2017 16:09:20

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özel Kırıkkale Yaşam Hastanesi Emzirme Haftası dolayısıyla anne sütünün önemine dikkat çeken bir etkinlik düzenledi. Hastanede hastalar ve hasta yakınlarına anne sütünün önemini anlatan broşürler dağıtıldı.

 ANNE SÜTÜ ANLATILDI

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası dolayısıyla Yaşam Hastanesi’nde emzirme ve anne sütünün önemine dikkat çeken bir etkinlik düzenlendi. Hastalar ve hasta yakınlarına anne sütünün önemini anlatan broşürler dağıtılarak anne sütü ve emzirmenin bebekler için faydası anlatıldı. Annelerin bilgilendirildiği etkinlikte anne sütü ve emzirmenin faydaları konusunda şu bilgiler verildi:

 

ANNE SÜTÜ BİLGİSİ VERİLDİ

“Anne sütü bir hazinedir. Bebeğinizin ilk 6 ay ihtiyacı olan tek besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü anne ile bebek arasında duygusal bağ kurulmasını sağlar. Anne sütü immün sistemini geliştirir. Ekonomiktir, kolay hazmedilir. Annenin meme ve over kanser riskini azaltır. Emen bebeklerde IQ seviyesi daha yüksektir. Bebeği ishal ve solunum yolu hastalıklardan korur. Fizyolojik sarılığı önler.”

 

ANNELER BİLGİLENDİRİLDİ

Emzirme ve anne sütü konusunda annelerin de yapması gerekenler anlatılarak şu bilgiler verildi: “Sütünüzün yeterince gelmesi için bebeğinizi sık sık emzirin. Bebeğiniz her ağladıkça, her istedikçe emzirmeyi sürdürün. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan annelerin önceleri az miktarda gelen sütünün miktarı bebeğin sık sık emzirilmesi ile artar. Ağız sütü denilen ve bu koyu kıvamlı sütün bebeğinizin sağlıklı gelişimi için verilen ilk besin olması bakımından çok önemlidir.”

 

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ SAĞLAR

Anne sütünün önemine vurgu yapılan etkinlikte, “Anne sütünün öncelikle bir bebek için ne kadar gerekli bir besin kaynağı olduğunu bilmek gerekir. İçinde barındırdığı içerik zenginliği bebek için sayısız fayda doğurur. Zaten bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı ve gelişimi için önemli olan anne sütündeki bu zengin içeriktir. Bir bebeğe bu zengin içeriği ve faydayı özellikle ilk 6 ay sunabilecek başka bir besin kaynağı yoktur.

 

BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Ayrıca anne sütünün bebek için psikolojik ve duygusal yönden katkılarını da düşündüğümüz zaman ilk 6 ay anne sütünün vazgeçilmez olduğunu anlarız. Dolayısıyla ilk 6 aydan sonra katı gıdaların verilmeye başlanması yerinde olacaktır. Zaten dünya sağlık örgütünün de bu yönde tavsiyeleri bulunmaktadır” denildi.  Yaşam Hastanesi’nin bu tür etkinliklere devam edeceği bildirildi. Hastane içinde benzer uygulamalara devam edilirken, hasta ve hasta yakınlarının yanı sıra kamuoyunun da zaman zaman bu tür gelişmeler konusunda bilgilendirileceği açıklandı.

Bu haber 647 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

SAĞLIK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.