17.02.2018
Ana Sayfa » Kültür & SanatGeri Dön «

İlk kez yapılıyor

2.10.2017 17:58:06

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kırıkkale Şubesi tarafından Türkiye'de ilk kez "derviza" (hasat bayramı) etkinliği düzenlendi.

 HASAT BAYRAMI

Kırıkkale'de Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği  Kırıkkale Şubesi tarafından  Türkiye'de ilk kez "derviza" (hasat bayramı) etkinliği düzenlendi. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Eski Havuz Alanı'nda düzenlenen etkinlik, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Burada konuşan  Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, derviza etkinliğinin  Kırım'ın kültürü açısından çok önemli olduğunu söyledi.

 

ESKİ BİR GELENEK

Eylül ayının sonunda, hasat bayramını kutladıklarını ifade eden Şahin, "Bu etkinlikte toylar kesilir, at yarışları, güreşler olur. Bahşişler verilir.  Türkiye'de bugüne kadar ilk defa yapılıyor. Bunun için  Kırıkkale şubesine çok teşekkür ediyorum. İnşallah kültür ve geleneğimiz, örf ve adetlerimiz devam eder." diye konuştu.

 

BİLGİ VERİLDİ

Derneğin  Kırıkkale Şube Başkanı Yılmaz İdik de Türklerin tarihin her döneminde, ezilen zor durumda olanın yanında olmaktan, yardım etmekten hiç çekinmediğini vurgulayarak, Türk'ün esaret altında da yaşamadığını kaydetti. Kırım'dan gelen sanatçılar etkinlikte yöresel müziklerini seslendirdi ve halk oyunları gösterisi düzenlendi. Şehitler için duaların edildiği etkinlikte, kuşak güreşleri ve çeşitli yarışmalar yapıldı.

Bu haber 676 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

KÜLTÜR & SANAT KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.