21.02.2018
Ana Sayfa » GüncelGeri Dön «

Rakamlar güncellendi

13.09.2017 15:46:08

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kırıkkale Göç İdaresi Müdürü Mesut Erdoğan, Kırıkkale’de göçmen veya mülteci statüsünde olan kişi sayısının 7 bin 294 olduğunu söyledi.

 AÇIKLAMA YAPILDI

Kırıkkale Göç İdaresi Müdürü  Mesut Erdoğan,  Kırıkkale'de göçmen veya mülteci statüsünde olan kişi sayısının 7 bin 294 olduğunu söyledi. Kırıkkale İl Göç İdaresi Müdürlüğü personelleri,  Kırıkkale'nin merkezi noktalarında yaptığı çalışmalarla şehirde yaşayan mülteci ve diğer ülkelerden  Türkiye'ye göçmüş insanları bilgilendirdiler.  Kırıkkale Şehir Parkı'nda oluşturdukları stantla bilgilendirmelerde bulunan İl Göç İdaresi personelleri, bir taraftan da çevrede bulunan göçmenler üzerinde kimlik kontrolünde bulunarak farklı illerde kayıtlı ve izinsiz olarak  Kırıkkale'de bulunan insanları uyardılar.  Kırıkkale'de şu an göçmen veya mülteci statüsünde olan kişi sayısının 7 bin 294 olduğunu belirten  Kırıkkale Göç İdaresi Müdürü  Mesut Erdoğan, bu kişilerin arasında en kalabalık grubu ise 3 bin 106 kişi ile  Irak vatandaşlarının oluşturduğunu ifade etti.

 

BİLGİLER VERİLDİ

Erdoğan, "Bizler Göç İdaresi olarak ilimizde ikamet amacıyla müracaat eden yabancıların parmak izlerini almakta eğer suç kayıtları yoksa tarafımızdan taleplerine göre öğrenci, aile, turistik ikamet ile uluslararası koruma veya geçici koruma kapsamında belirli sürelerde ikametlerine izin vererek yabancı kimlik kartı düzenlenmekteyiz. Bu kimlik kartları ile yabancıların eğitim, sağlık ve sosyal yardımlardan faydalanmaları sağlanmaktadır. Biz bu süreçte saha çalışmaları, bilgilendirme toplantıları ve muhtarlarla toplantılar düzenledik. Yabancıların topluma entegrasyonu kapsamında Halk Eğitim Türkçe kurslarında sayılı iller arasındayız. Ayrıca kurumlarla koordineli olarak bilgilendirme toplantılarını önemsemekteyiz" dedi.

 

"BAKANLIK İZNİ ŞART"

Göçmen vatandaşların herhangi bir iş yerinde çalıştırılabilmesi üzerine açıklamalarda bulunan  Kırıkkale İl Göç İdaresi Müdürü  Mesut Erdoğan, "Yabancıların çalışmaları, Çalışma Bakanlığından alınması gereken izne bağlıdır, aksi durumlarda çalışma ve çalıştırma cezası uygulanmaktadır. Sadece Suriyelilerin tarımsal alanda çalışmaları için Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünden 'Çalışma İzni Muafiyet Belgesi' almaları gerekmektedir. Saha çalışmalarımız haftanın belirli günlerinde, il merkezinde, piknik alanlarında ve ilçelerde devam edecektir" şeklinde konuştu.

Bu haber 673 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

GÜNCEL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.