17.02.2018
Ana Sayfa » GüncelGeri Dön «

Buna dikkat edin!

13.09.2017 15:43:45

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hırsızlık sektöründe çağ atlayan siber dolandırıcılar, iddialara göre Kırıkkale’de özel bir bankanın müşterisinin QR kodunu kopyalayarak, müşterinin hesabındaki parayı başka bir ildeki ATM’den çekti.

 SAHTE İNTERNET SİTESİ

Son günlerde hızla gelişen teknolojiyi insanların zararına kullanan bazı istismarcılar, iddialara göre, özel bir bankanın internet sitesinin sahtesini yaptılar. İnternet sitesinin ara yüzünü oluşturarak Google üzerinden siteyi yayına veren dolandırıcılar, burada özel bankanın sitesine giren müşterilerin hesap numaralarını, şifrelerini ve QR kodunu kopyalayarak kişinin hesabını ele geçiriyor.

 

QR KODUNU KOPYALADILAR

Kırıkkale’de de bu durumdan mağdur olduğunu iddia eden banka müşterileri, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Banka ATM’lerinde dolandırıcıların yerleştirdiği gizli kamera ile şifre ve hesap bilgilerini de görebilen hırsızlar, Kırıkkale’de bir müşterinin hesabındaki bir miktar parayı, Gaziantep’in Nizip ilçesinden çektiği iddia edildi.

 

MESAJI GÖNDERİLMEDİ

Yaşanılan bu mağduriyet karşısında banka müşterisine, bilgilendirme mesajı ve onay kodu gönderilmediği iddialar arasında yer aldı. Mağdur olan banka müşterisi, “Bazı banka internet siteleri birebir kopyalanmış durumda. Müşteriler ayırt edemiyor, ATM’lere kamera yerleştirip kişisel bilgiler kopyalanıyor. Ödeme gücüne bakılmaksızın herkese kredi veriliyor. Banka müşteri hizmetleri yetersiz kalıyor” şeklinde konuştu.

 

BİLGİSAYAR KORSANLIĞI

Bu durumdan dolayı mağdur olan banka müşterileri, sahte internet sitesi hesabı ve ATM güvenliği hakkında sorunun giderilmesini istiyor. Yargıtay kararına göre ise; bir güven kurumu olarak faaliyet gösteren bankalar; objektif özen yükümlülüğünün yerine getirilmesinden kaynaklanan hafif kusurlarından dahi sorumlu olduğu belirtiliyor.

 

ZARARINI ÖDEMEK ZORUNDA

Yine Yargıtay kararına göre; bilgisayar korsanlığı yapılan banka müşterisinin haberi olmadan bilgisayar korsanlığı yoluyla başka bir hesaba aktarılması veya hesaptan alınmasının önlenmesi konusunda ek güvenlik tedbirleri almayan bankanın hafif kusurundan dahi sorumlu olduğu dikkate alınarak, müşterisinin zararını ödemek zorunda olduğunu ifade ediyor.

Bu haber 678 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

GÜNCEL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.