17.02.2018
Ana Sayfa » Kültür & SanatGeri Dön «

Anma töreni yapıldı

10.09.2017 13:53:32

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kralların ressamı' olarak da bilinen Ressam Rahmi Pehlivanlı, ölümünün 25. yılında düzenlenen törenle anıldı.

 ANMA TÖRENİ YAPILDI

'Kralların ressamı' olarak da bilinen Ressam  Rahmi Pehlivanlı, ölümünün 25. yılında düzenlenen törenle anıldı. 'Kralların ressamı'  Pehlivanlı'nın anma töreni memleketi  Kırıkkale'nin  Keskin ilçesinde çocukluğunu geçirdiği ve şimdi  Rahmi Pehlivanlı Müzesi olarak hizmet veren konağın önünde yapıldı. Hazırlanan törende Pehlivan'ının eserleri sergilenirken, ünlü ressamın sanatı üzerine söyleşiler düzenlendi. Törende konuşan Ali Rıza  Pehlivanlı, ağabeyi  Rahmi Pehlivanlı'yı şöyle anlattı: "Yürümeyi çok severdi. Ağabeyimdi, iyi bir dost ve arkadaştı. Yaz tatillerinde 3 ay boyunca yaşadığımız,  Keskin'e 11 kilometre uzaklıktaki  Kürkçüler köyü yakınlarındaki çiftliğimize bizler at ve merkep üzerinde gelip giderken o yaya olarak gider gelirdi.

 

BİLGİLER VERİLDİ

Eli bol, yardımsever, lafını hiç esirgemeden her ortamdan söyleyen bir insandı. Günlük veya aylık kazancı ne olursa olsun, yarını düşünmeden harcayan birisiydi. Portre ressamlığına 1952 yılından beri başlamış ve ilk portresinde  Erzurum'a giderek  Nene Hatun'un resmini yapmıştı. Aynı zamanlarda  Sivas'ın  Şarkışla ilçesi Sivrialan köyüne giderek  Aşık Veysel'in de portresini yapmıştır. 30 yıl yurt içinde çeşitli ülkeleri dolaşıp 25'ten fazla kral, kraliçe ve devlet başkanları tarafından davet edilerek gidip onarın portrelerini yapmıştır. Şu anda 17 uluslararası devlet müzesinde tabloları bulunmaktadır. 'Zina' adlı tablosu, Papa IV. Paul tarafından alınmış ve gümüş madalya ile ödüllendirilmiştir. Şu anda halen  Fransa Müzesi koleksiyonundadır."

 

"O  TÜRKİYE'NİN DEĞERİ"

Eserleri uluslararası alanda beğeni ve ilgi görmüş ünlü ressamın  Türkiye için bir değer olduğunu dile getiren  Kırıkkale Valisi M.  İlker Haktankaçmaz, "Rahmi  Pehlivanlı, bu toprakların çocuğu ama aynı  Hacı Taşan gibi bu toprakları çok aşan, belki  Türkiye'nin sınırlarını çok aşan bir etkiye sahip oldu. Bütün dünyada pek çok ülkede tanınır, bilinir hale geldi. Öyle bir ustalığı, öyle bir tanınmışlığı oldu ki bu hem  Türkiye için hem de  Kırıkkale ve  Keskin için bir kazanç. Bu tür etkinlikler öncelikle  Rahmi Pehlivanlı'nın  Türkiye'nin değeri olan bir insanın, kendi insanımıza, kendi çocuklarımıza tanıtılması bakımından çok önemli" dedi.

 

GURUR DUYUYORUZ

Kendisi de Keskinli olan  AK Parti  Kırıkkale  Milletvekili Abdullah Öztürk, 'kralların ressamı'  Rahmi Pehlivanlı'nın hemşehrisi olmanın hem kendisine hem de bütün Keskinlilere mutluluk verdiğini söyledi.  Milletvekili Öztürk, "Önemli olan  Rahmi Pehlivanlı'yı anlamak, önemli olan  Rahmi Pehlivanlı'nın ne istediğini neler yapmak istediğini öğrenmek. Onun  Keskin'den çıkıp  Kırıkkale'ye  Ankara'ya hatta dünyanın değişik ülkelerine giderek krallara ressamlık yaptığını biliyoruz. Keskinimizi bu anlamda da pozitif anlamda her yerde tanıtmıştır. Ben kendisini rahmetle anıyorum, inşallah onun bıraktığı bu bayrağı, bu konağı restore ederek hem Kaymakamlığımız hem Belediye Başkanlığımızın hem de Özel İdaremizin marifetiyle  Keskin'imize kazandırdık" şeklinde konuştu.

Bu haber 717 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

KÜLTÜR & SANAT KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.