21.02.2018
Ana Sayfa » EğitimGeri Dön «

Vali müfredatı anlattı

6.09.2017 21:13:36

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Yeşil Vadi Şehit Musa Saydam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli´nde düzenlenen “Müfredatta Yenileme ve Değişiklik Çalışmaları” konulu çalışma toplantısına katıldı.

 YENİ UYGULAMALAR ANLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halil Doğanay, Şube Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Müfredat yenileme ve değişiklik çalışmalarını 81 ilde olduğu gibi ilimizde de tüm paydaşlara aktaracaklarını ve bu konuda son bir değerlendirme yapmak üzere bu toplantıyı düzenlediklerini aktardı.

 

ÖĞRETMENLER BİLGİLENDİRİLDİ

Haziran ayındaki yaz seminerinde yeni müfredatın tanıtımı amacıyla 1855 öğretmenin katıldığı bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini belirten Çetin, “ Dünyada ve ülkemizde yaşanan sosyokültürel, bilimsel ve teknolojik gelişmeler öğrencilerin gelecekte toplumun üretken üyeleri olarak sahip olmaları gereken vasıf örgüsünü ve nitelik dokusunu da değiştirmiştir. İçerisinde bulunduğumuz çağda, öğrencilerin sahip olmaları gereken temel bilgi, beceri ve değerlerin yanı sıra bunları edinme sürecindeki farkındalıkları da önem arz etmektedir. Ayrıca kazanılmış olan özelliklerin hayatın farklı alanlarında kullanılabilmesi için iyi bir donanıma ve altyapıya sahip olunması da bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum, ülkemizin bugününden yarınlarına kendilerinden çok şey beklenen ve büyük umutlar bağlanan gelecek nesillerin daha donanımlı bir şekilde yetişmesi için müfredatın yenilenmesi ihtiyacını doğurmuştur” dedi.

 

GELECEĞE BAKIŞ AÇISI

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halil Doğanay´da, müfredatın bir ülkenin eğitime ve geleceğe bakış açısı olduğunu, en son 2005 yılında değişen müfredatın çok hızlı gelişen bilim ve teknoloji karşısında biraz geride kaldığını ifade etti. Son yapılan müfredat çalışmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Doğanay, “Çok ciddi bir çalışma yapıldı. 184 bin görüş geldi ve bu görüşler tek tek incelenerek değerlendirildi. Dolayısıyla çok geniş demokratik katılımlı, son derece modern bir  müfredat çalışması oldu” şeklinde konuştu.

 

YENİ MÜFREDAT İYİ ANLAŞILMALI

Toplantısına katılan Vali Haktankaçmaz da, buradaki çalışma toplantısının bir çekirdek toplantı olduğunu, bu toplantı sonrasında yeni müfredatın uygulayıcılar tarafından çok iyi anlanıp, irdelenmesi ve paydaşlarla değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, Türkiye´nin geleceği açısından önemli olan bu çalışmaların başarılı olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından yapılan bir sunumla yeni müfredat programı tanıtıldı.

Bu haber 681 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

EĞİTİM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.