17.02.2018
Ana Sayfa » Kültür & SanatGeri Dön «

Anma etkinliği yapılacak

27.08.2017 17:07:00

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Keskin Kaymakamı Muammer Köken, kralların ressamı olarak bilinen Rahmi Pehlivanlı’nın ölümünün 25.yılında Keskin’de anılacağını söyledi.

 VATANDAŞLARI DAVET ETTİ

Keskin’de ağaçtan yontma bir paletle sanat hayatına başlayan, fırçasıyla devlet adamlarını, politikacıların izlerini sonsuzluğa kazıyan, yaptığı muhteşem eserlerle ülkemizin dağlarını, denizlerini ovalarını ve insanlarını dünyaya gösteren ve büyük ödüller alan “Kralların Ressamı” olarak tanınan Ressam Rahmi Pehlivanlı ölümünün 25.yılında anılacak. Keskin Kaymakamı Muammer Köken, kralların ressamı olarak bilinen Rahmi Pehlivanlı’nın ölümünün 25.yılında Keskin’de anılacağını söyledi. Pehlivanlı’nın hayatını anlatan eserlerin sergi olarak tanıtılacağını belirten Köken, sergiye bütün vatandaşları davet etti.

 

TÜRKİYE’M KOLEKSİYONU

Köken açıklamasının devamında, “İlçemizin en büyük değerlerinden Rahmi Pehlivanlı,1926 yılında Keskin’de doğdu. Çocuk yaşta başladığı sanat serüveni Türkiye'de 5, dünyada çeşitli merkezlerde 60'ın üzerinde kişisel sergisi açmasıyla devam etti.  Başarılı Ressamın yapmış olduğu “Atatürk Koleksiyonları”, Renk Renk Türkiye’m Koleksiyonu ve Portre çalışmaları nedeniyle birçok takdirname ve nişan ödülü aldı.  Ressam Pehlivanlı, bu tabloları yapabilmek için dünyanın farklı ülkelerinde ve tüm Türkiye'nin il ve ilçelerinde yerinde çalıştı. Bu eserlerinde, Ülkemizi insanlara tanıtmak istedi. Pehlivanlı, 24 Ağustos 1992 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Sanatçıya ödül kazandırmış eserlerinin bir bölümü Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu dâhil olmak üzere toplam 17 müzede sergileniyor.” dedi.

Bu haber 655 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

KÜLTÜR & SANAT KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.