21.02.2018
Ana Sayfa » Kültür & SanatGeri Dön «

Gelenek yaşatılıyor

22.08.2017 16:00:10

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kırıkkale’ye bağlı kırsal mahalle olan Hamzalı’da eski bir gelenek olan köy ağası seçimleri düzenlenen festivalde temsili olarak yapıldı.

 KÖY GELENEĞİ

Kırıkkale'ye bağlı kırsal mahalle olan  Hamzalı'da eski bir gelenek olan köy ağası seçimleri düzenlenen festivalde temsili olarak yapıldı. Kırıkkale'nin  Sulakyurt ilçesine bağlı  Hamzalı köyünde geleneksel hale getirilmesi planlanan Hasat Festivali'nin ilki düzenlendi.  Hamzalı Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen festivale köy halkı ve köyden çevre illere göçmüş insanlar yoğun ilgi gösterdi. Festivalde semah ekibi ve yöresel halay ekibi gösterilerini sundu. Özellikle halay ekibi tarafından sunulan ağırlama halayını festival katılımcıları büyük ilgi ile izlediler. Festivale katılan tanınmış sanatçılar Aşık Haşimi, Filiz Erdoğan ve Zeynep Karababa katılarak eserlerini seslendirdiler. Sanatçıların performansları sonrası katılımcılar tarafından temsili olarak köy ağası seçildi.

 

RENKLİ FESTİVAL

Festivalin açılış konuşmalarında konuşan  Hamzalı Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hanifi Akbal, yeni başlattıkları bu festivalin tüm köy halkı için hayırlı olmasını diledi ve dernek olarak bu yönde çalışmalarının devam edeceğini belirtti. İlerleyen süreçte köyde yardıma muhtaç insanlara yardım ve öğrencilere burs imkanı sağlamak gibi faaliyetleri planladıklarını dile getiren Akbal, köy yolları çevrelerini ağaçlandırmak yönünde çalışmalarının olacağını dile getirdi.  Hamzalı Mahallesi Muhtarı  Murat Şenol ise festivalin köy halkının birliği için önemli olduğunu söylerken, köy yollarını çevre köylere bağlayan yolların bozuk ve kullanışsız olduğunu ifade etti ve bu yolların düzenlenmesini yetkililerden talep ettiklerini dile getirdi. Ayrıca festivale,  Sulakyurt İlçe Belediye Başkanı  İsmail Bildik ve  Kırıkkale  CHP İl Başkanı Ahmet Önal katıldı.

Bu haber 772 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

KÜLTÜR & SANAT KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.