18.02.2018
Ana Sayfa » SağlıkGeri Dön «

ÇÖLYAK HASTALARI DİKKAT!

11.08.2017 15:39:04

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık İl Müdürü Dr.Feramiş Ender Güngüneş, Çölyak hastalarının mutlak suretle glüten içeren gıdalardan uzak durması gerektiğini bildirdi.

 BESLENME YETERSİZLİĞİ

Çölyak hastalığının ince bağırsağın, Glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji, hassasiyeti olduğunu belirten İl Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş,”Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar Glüten içerir. Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak hastaları glütenle yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Glüten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin Glütensiz gıda maddeleri ile aynı yerde bulunmaması önemlidir. Glütenle gıdaların glütensiz gıdalara temas etmemesi için bu maddeleri hemen ayırın. Yemek hazırlığı sırasında glütenle gıdalara değmiş, bulaşmış çatal, kaşık, süzgeç, tabak vs. gereçler kesinlikle Çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır. İnce bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmesi için bir çay kaşığı un, buğday ya da bulgurun sekizde biri yeterli olmaktadır. Yani bu miktar bile zararlıdır.

 

BELİRTİLER

Çölyak hastalığının belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır.-Karın bölgesinde öne doğru şişlik-Yaşa göre kilo azlığı-Kas zayıflığı-Kansızlık-Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması-Kusma-Bezginlik-İştahsızlık-Büyüme geriliği-Ağız içinde oluşan aftlar-İştahsızlık, gaz şikâyetleri-Eklem ve kemik ağrıları-Sinirlilik-Ciltte kaşıntı döküntüler

 

TANI YÖNTEMİ

Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çoğunlukla belirtiler ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Erken osteoporoz, kansızlık, teşhis edilmemiş Laktoz alerjisi gibi. Çölyak hastalığının insan sağlığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır. Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Hemeopati vb. yöntemlerle teşhis edilemez.

 

TEDAVİ ŞEKLİ

Çölyak hastalığının tek tedavisi glütensiz sıkı bir diyettir. Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan glüten bağırsaklardaki tahribatın tekrarlanmasına neden olur. Glütensiz sıkı bir diyetin uygulanması süresince Çölyak hastasının genellikle bir şikâyeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa bir süre içerisinde şikâyetler belirin şekilde azalır. Şikâyetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi hastanın yaşı ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Glüten içeren gıdalardan kaynaklanan hissedilebilir şikâyetler çoğunlukla uzun süreler sonra hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok zor olan ağır hastalıklara neden olabilir. Çölyak Biorezonans ya da Alternatif Tıp yöntemleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi glütensiz diyettir. Diyetin uygulanmasında yapılan ihlal ya da ihmallere rağmen hasta tarafından hissedilebilir şikayetlerin oluşmaması, asla glütensiz diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmez. 

Bu haber 618 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

SAĞLIK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.