23.01.2018
Ana Sayfa » Kültür & SanatGeri Dön «

Anlımla bir gece

8.08.2017 15:42:07

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘İki Devlet Bir Millet’ projesi kapsamında Ankara Sanat Platformu öncülüğünde buluşan Türk ve Azeri sanatçılar, Kırıkkale’de sanatseverlerle buluştu.

 PROGRAM DÜZENLENDİ

'İki Devlet Bir Millet' projesi kapsamında  Ankara Sanat Platformu öncülüğünde buluşan Türk ve Azeri sanatçılar,  Kırıkkale'de sanatseverlerle buluştu. Kırıkkale İl Kültür Merkezinde düzenlenen sergi, şiir dinletisi ve konser etkinliklerinde Azeri ve Türk şair, yazar ve sanatçılar Kırıkkalelilere sanat dolu bir gece yaşattı. Etkinlikler, kültür merkezi sergi salonunda açılan sergi ile başladı. Sergide sim sırma ve resim gibi farklı sanat dallarından sergilenen eserler ilgi gördü.  Kırıkkale Oğuz Boyu Dernekleri Federasyonu ve  Ankara Sanat Platformu tarafından organize edilen etkinlik, kültür merkezi gösteri salonundaki şiir dinletisi ve halk müziği konseri ile devam etti. Etkinlik boyunca Azeri şairler ödüllü şiirlerini Kırıkkalelilere sundu.

 

SANAT ETKİNLİĞİ

Ankara Sanat Platformu Kurucusu ve 'İki Devlet Bir Millet' projesinin fikir sahibi Sultan Özateş, proje ve sanat platformu hakkında şöyle konuştu: "Ankara Sanat Platformunu gönüllü üyelerden kurduk. İçimizde ressamlar, şairler, yazarlar, Türk el sanatları tasarımcıları var. Bizler, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımıza sahip çıkıyoruz. Onları yeniden üreten altın ellerle buluşturuyoruz, ustaları ve çırakları bu sayede bir araya getiriyoruz. El sanatları unutuldu, ev hanımlarını yeniden canlandırmayı vizyon edindik. Bir yandan da Türklük kültürüne ve bizim örf, adetlerimiz ve ananelerimize sahip çıkan şair ve yazar kalemleri arıyoruz. Burada bütün arkadaşlar kendi imkanlarımızı birleştirdik, herkes kendi imkanları ile kendi sergisine sahip çıkıyor.

 

İLGİ YÜKSEK OLDU

Hiç kimseye muhtaç olmadan başka yerlere misafir oluyoruz.  Kırıkkale Oğuz Boyları Dernekleri Federasyonunun ev sahipliğinde bizler  Kırıkkale'ye davet edildik. Çok değerli valimiz, belediye başkanımız ve burada çok değerli insanlarla karşılaştık. Geldiğimizden beri 50 kişilik heyetimiz, yemeğinden tutun ikramına kadar, buradaki açılışımız sergi salonuna kadar bizi kimseye muhtaç etmediler ve gönlümüz çok hoş. Hepimiz  Türkiye ve  Azerbaycan'a yad ettiğimiz şiirlerimizle, selam verip hoş bir seda bırakmak amacındayız, Türk sevdalısıyız ve Türk kültürünün yok olmasına asla izin vermeyeceğiz. Bizler de üretiyoruz, bizim farkımıza varın, doğru insanlarız, halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olacak kişileri tanıtıyoruz." Etkinliğe ayrıca  Kırıkkale Valisi M.  İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı  Mehmet Saygılı ve  Kırıkkale Oğuz Boyu Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali İhsan Akkaya katıldı.

Bu haber 726 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

KÜLTÜR & SANAT KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.