23.01.2018
Ana Sayfa » EğitimGeri Dön «

Uzmanından uyarı...!

25.07.2017 16:22:58

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversitelere yerleşmek isteyen öğrenci adaylarında tercih heyecanı başladı. Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Naciye Güven, bu süreçteki öğrenci ve ailelere önemli uyarılarda bulundu.

 İLK KOŞUL KENDİNİ TANIMASIDIR

İnsan yaşamında kişinin hayatına yön veren, yaşantısını değiştiren bazı dönüm noktaları olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Güven, “Kişi yaptığı tercihlerle yaşamını şekillendirir. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin bugünlerde içinde bulundukları üniversite tercih süreci de hem kendileri hem de aileleri açısından bu sebeple önemlidir. Bu süreçte gençlerimizin sağlıklı karar alabilmesi için her şeyden önce gerekli olan ilk koşul kendini tanımasıdır.”

 

MUTLU EDEN TERCİHLER SEÇİN

“Kişinin okumaktan maksadının, hayata dair beklentilerinin, önceliklerinin neler olduğunu bilmesi; yetenek, ilgi ve değerlerinin farkında olması kendisiyle ilgili sağlıklı kararlar vermesini kolaylaştırır. Bu tercihleri yaparken kişinin yaşamını anlamlı kılan değerlerinin olması son derece önemlidir. Bu nedenle gençlerimiz kısa yoldan para kazandıracak meslek seçiminden ziyade severek çalışabilecekleri onları mutlu eden tercihler yapmalılar. Umutsuz olmamalılar” dedi.

 

BÖLÜM HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIN

Tercih edilecek bölümle ilgili geniş kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Güven, “Kendini tanımanın, yetenek, ilgi ve değerlerinin farkındalığından sonra önemli olan bir diğer husus seçilecek bölümler konusunda bilinçlenmektir. Mümkünse o meslek grubundan kişilerle görüşülmesi, kişinin mesleğin gerektirdiği özelliklere uygunluk derecesi, önem veriliyorsa seçecekleri üniversitenin kariyer olanakları, sunduğu diğer fırsatlar, yurtdışı programlar, staj, çift dal, yan dal ve burs imkânları, öğretim üyesi niteliği, içinde bulunduğu şehir, sektörle ilişkisi vb. konuların araştırılması da gençlerimizin tercihlerini yapmalarında yardımcı olacaktır.”

 

SAĞLIKLI TERCİH YAPMAK ÖNEMLİDİR

“Üniversitelerin sitelerinden ya da bizzat üniversiteler yerinde ziyaret edilerek bu tür bilgilere ulaşılabilir. ÖSYM’nin hazırlamış olduğu Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu öğrencilerin tercih yapmadan önce önemle okuyacakları temel rehberdir. Bir üniversite okurken okuduğu bölümden ya da üniversiteden memnun kalmayıp tekrar sınava giren binlerce gencimiz sağlıklı tercih yapmamanın kurbanıdır”  dedi.

 

KATSAYILAR YARIYA DÜŞECEKTİR

“Güven, tercihleri yaparken puan değil başarı sıralamalarının  temel alınması gerektiğini söyleyerek, “Gençler listelerindeki programların sırasının, gerçekten istek sıralarına uygun olup olmadığına bakarak son kararı vermelidirler. ‘Nasılsa bu tercihim gelmez’ denilerek istenmeyen bir bölüm tercih listesinin sonuna dahi alınmamalıdır. Çünkü listenizdeki bir bölüme yerleşmeniz halinde bir sonraki sene ağırlıklı ortaöğretim başarı puanına uygulanacak katsayılar yarıya düşecektir.”

 

GÜVENİLİR BİLGİYE ULAŞILMALI

“Puan türü değişen bölümler var bu sene. Bu bölümleri tercih edecek öğrencilerin değişen yeni puan türündeki başarı sıralamaları belli olmadığı için tercih aralıklarını geniş tutmalarında fayda var. Bazı sitelerde önceki senelerin başarı sıralamaları verilmektedir. Gençler özellikle önceki sene verilen başarı sıralamalarının eski puan türündeki başarı sıralamaları olduğunu unutmamalı ve internette araştırma yaparken de girdikleri sitelerin güvenilir bilgiler verdiğinden emin olmalıdırlar. Ayrıca herhangi bir olumsuzluk yaşamamak adına ÖSYM şifrelerini hiç kimseyle paylaşmamalıdırlar” şeklinde konuştu.

Bu haber 648 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Yorum bulunmamaktadır. Yorum eklemek için tıklayınız.

EĞİTİM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.