18.02.2018
Ana Sayfa » EkonomiGeri Dön «

"MKE bu gururu hak ediyor"

9.01.2015 23:31:16

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüm Çalışanlar Kültür ve Dayanışma Derneği (TÜMÇADER) Başkanı Cengiz Acar, Kırıkkale’de Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası’nda üretilen Milli Piyade Tüfeği’nin (MPT) özel şirkette verilmek istenmesinin düşündürücü bir olay olduğunu söyledi.

 Önemli bir değeri var 

MKEK’nun ülke ve Kırıkkale’nin geçmişten geleceğe uzanan en önemli bir değere sahip olduğunu belirten Başkan Acar,  “Öyle ki Kırıkkale’mizin sembolü olmuş bir kurumdur. Kırıkkale denince silah, mühimmat, tabanca ve barut akla gelir. MKEK denince akla gelen ilk şeylerden biride patlamalardır. Bu patlamalarda MKEK, mensuplarını şehit vermiş yaralıları gazileri olmuş maddi kayıpları olmuştur. Bu zorlukların hepsi bu vatana bu millete vatan savunmasına hizmet ederken yaşanmıştır. MKEK in  tüm çalışanları  her türlü zorluğa rağmen canla başla çalışmış MKEK’li olmayı bir gurur saymış bu kurumda hizmet etmeyi bir ayrıcalık saymıştır. MKEK tarihsel olarak  yaptığı tüm hizmetleri ve günün şartlarına göre başarılı çalışmaları açısından  tüm çalışanları ile birlikte bu ayrıcalığı bu gururu kurum olarak hak etmektedir.”dedi.

 

Çalışmalar başladı

Kırıkkale’de bulunan silah fabrikalarında bir çok alanda olduğu gibi savunma alanında da çalışmalar başlatıldığını belirten Acar, Kırıkkale’miz de kurulu bulunan Silah Fabrikasındaki çalışmaları ile ilk yerli ve milli proje olan Milli Piyade Tüfeği (MPT)  projesinde yer almıştır. Proje tamamlanmış ilk milli piyade tüfeği MPT Türk mühendisler ve işçilerinin üstün gayreti ve emeği ile üretim aşamasına getirilmiştir. MKEK sadece MPT projesi ile değil bünyesindeki diğer fabrikalarında da yeni birçok projesi ile adından söz ettirmektedir.

 

Gurur verici gelişme

Bu gurur verici, ülkemiz ve Kırıkkale’miz adına geleceğe dair umut veren proje ve gelişmelerden ve MKEK mensubu olarak şahsım ve çoğunluğu MKEK mensubu olan başkanlığını üstlendiğim tüm çalışanlar derneği üyeleri de bu projede yer almaktan son derece  memnundur. Kırıkkale halkı Kırıkkale’nin simge kurumu olan MKEK in başarılı çalışmalarını takip etmekte gelecek adına büyük umutlar beslemektedir.”diye konuştu.

 

Geçmişten gelen birikim

Acar, “Ancak bu yeni projelerde özverisi,  geçmişten gelen tecrübesi ile yer alan MKEK, MPT’nin seri üretimi konusunda siyasi veya benzer nedenlerden ikincil bir konuma bırakılmaktadır. Bu projede özel sektör kuruluşlarından bir firmanın ismi öne çıkarılmaktadır. Bu durum hem kurumumuzu, hem çalışanlar olarak bizleri,  hem de Kırıkkale halkını düşündürmektedir. Kırıkkale MKEK’le var olan bir şehirdir. Bu nedenle kurumumuzun ve şehrimizin her ne sebeple olursa olsun bu projede saf dışı bırakılması ikincil pozisyona düşürülmesi kabul edilemez bir durumdur. Geçmişte en zor şartlarda hizmet veren bu kurum halen stratejik olarak hizmet edebilecek, konusunda yetkin bir kurumdur. Kurumumuzun konumu ülkemizin güvenliği açısından son derece önemlidir. Ülkemizin savunma ve güvenliği adına Kararlar verilirken bu durum göz ardı edilmemelidir” şeklinde konuştu.

 

Deste olunmalı

Acar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bu projenin vaz geçilemez ana unsuru MKEK’dur. Kırıkkale halkı tüm sivil toplum kuruluşları etkili ve yetkili isimleri ile milletvekilleri ile esnafları ile iş adamları ile tüm sevenleri ile çalışanları ile kumruna sahip çıkmalıdır. Sahip çıkacaktır. Çünkü MKEK Kırıkkale’dir, Kırıkkale MKEK’dır. Kurum çalışanları olarak ve TÜMÇADER üyeleri olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada kurumumuz için Kırıkkale’miz ve ülkemiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu proje için tüm gayretimizle çalışacağımızı bildiriyor, tüm Kırıkkale halkını tüm sivil toplum kuruluşlarını bu projeye sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

Bu haber 2151 defa okunmuştur.
Yorum YazYORUMLAR

Nurettin GÜN:
Sayın cengiz acar,MKE,türkiyenin bel kemigidir MKE,nin kapanması silah kaçakcılarının işine gelecektir,MKE,nin bir eysigi kaldı,oda 7.65,mm tabancaları artık rağbet etmiyor,yerine 8 mm lik 110 metre menzilli jarjörü 19 mermi alan sinekli bir tabanca çıkarmaları şart oldu,tabancanın ismide,19 mayıs,olsunki M.kemal ATATÜRK,ü unutmuyalım,hoşcakalın.
11.05.2017 13:07:00

EKONOMİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YAZARLAR
ANKET
Hangi Sorunun Cevabını Merak Ediyorsanız? Söyleyin Halkımıza Soralım.